Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, opiniując krytycznie dla poczytnego dziennika treść wydanego przez jeden z sądów apelacyjnych...

DWIEŚCIE SŁÓW. JAK DŁUGO?

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, opiniując krytycznie dla poczytnego dziennika treść wydanego przez jeden z sądów apelacyjnych wyroku, stwierdził podsumowując swoje rozważania, że "otwarta pozostaje kwestia nie tylko odpowiedzialności dyscyplinarnej, ale i karnej” sędziów, którzy wyrok ten wydali.
Michał Wójcik, kolejny z wiceministrów, dotychczas znany szerzej z racji zasług dla rozwoju rzemiosła niż z dokonań bliższych wymiarowi sprawiedliwości, w jednym z programów telewizji publicznej postanowił najwyraźniej w rewolucyjnym zapale przelicytować kolegę. Stwierdził, że ewentualna odmowa zawieszenia postępowania przed Sądem Najwyższym, wywołanego kasacją od postanowienia w sprawie umorzenia wywołanego głośnym ułaskawieniem, a zatem orzeczenie, które jeszcze nie zapadło - „skutkować może odpowiedzialnością karną” sędziów.  
W obu wypadkach inkwizycyjny zapał panów ministrów dotyczył rozstrzygnięć sądowych określonej treści. W obu - rozstrzygnięć nie wychodzących naprzeciw publicznie głoszonym oczekiwaniom obozu rządzącego i będących krytyczną oceną skutków prawnych działań władzy publicznej. 
Oczywiście nie przeszkadza to rządzącym odmieniać przez wszystkie przypadki niezawisłości sędziowskiej jako rzekomego przedmiotu ich nieustannej troski. Szczere to niczym zapewnienia o poselskim autorstwie projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i o zmianie Prawa o ustroju sądów powszechnych. I prawdziwe jak to, że w Holandii nie ma Rady Sądownictwa.  
Pytanie: jak długo w przywoływanej jako reprezentatywny przykład Holandii, pozostałby na swoim stanowisku wysoki urzędnik ministerstwa sprawiedliwości, grożący publicznie sędziom odpowiedzialnością karną za wydanie takiego a nie innego orzeczenia? 
Żartowałem, proszę nie odpowiadać.

1 komentarz:

  1. Pan Mecenas potrafi zachować w ocenie postępowania wiceministrów daleko idącą powściągliwość. Ja tego nie potrafię, zatem aby nie używać słów nieodpowiednich na blogu prowadzonym przez adwokata, powiem jedynie że oni odejdą, a sędziowie zostaną. Szkoda, że potrwa to pewnie 6 lat.

    OdpowiedzUsuń