W ostatnią środę zakończył reprezentacyjną karierę strzelając czterdziestego dziewiątego gola w sto trzydziestym rozegranym meczu. Więcej g...

DWIEŚCIE SŁÓW. CHŁOPAK Z GLIWIC

W ostatnią środę zakończył reprezentacyjną karierę strzelając czterdziestego dziewiątego gola w sto trzydziestym rozegranym meczu. Więcej goli w kadrze Niemiec strzelili tylko Miroslav Klose i Gerd Mueller. Mistrz i dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata, wicemistrz i brązowy medalista mistrzostw Europy. Założył fundację, której celem jest otwieranie perspektyw przed dziećmi znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji społecznej, promowanie włączenia społecznego oraz propagowanie sportu jako drogi do osiągnięcia tych celów. 
„Rodzice przeprowadzili się z Polski do niemieckiego Bergheim pod Kolonią kiedy miałem dwa lata. Nie pamiętam tamtego czasu, ale wiem, że było im bardzo ciężko. Oboje nie mówili po niemiecku. Mama jeszcze wtedy nie pracowała, bo zajmowała się dziećmi. Tata dostał etat w fabryce. Zresztą do dzisiaj tam pracuje (…) Mieszkaliśmy na emigranckim osiedlu. W bloku, w którym chyba w ogóle nie było Niemców. Moi koledzy z podwórka to były bez wyjątku dzieci emigrantów. Z Turcji, Maroka, Tunezji, generalnie wielu było z Afryki. Na boisku przed domem bardzo się wyróżniałem, bo byłem jedynym blondynem. Fajne czasy. Dużo się wtedy nauczyłem. Przede wszystkim jak walczyć o swoje, jak się przepychać, nie dać wywrócić na boisku i poza też”.

Łukasz Podolski. Chłopak z Gliwic, fan Górnika Zabrze. Powiedział, że jeszcze kiedyś w nim zagra.

0 komentarze: